Příběh kávy

Každý šálek kávy, který držíte ve svých dlaních, skrývá dobrodružný příběh

Čím hlouběji kávě rozumíme, tím krásnější nám připadá. Udělejte si chvíli, kdy si připravíte svoji oblíbenou kávu, a začtěte se do cesty, kterou musí každé kávové zrnko ujít, než se setká s Vámi.

Příběh kávy

01

Historie kávy

První zmínky o kávě se dochovaly z legend a povídek, které přežily staletí:

Jedna z legend vypráví o pastýři koz jménem Kaldim, který si všiml, že jeho zvířata vždy neobyčejně ožijí, když se najedí plodů z pro něj neznámého zeleného keře. Ze zvědavosti ochutnal tyto červené bobule. O jejich příznivých účincích hovořil i s opatem nedalekého kláštera, který také červené bobule ochutnal.

Byl ovšem přesvědčený, že jejich povzbudivé účinky jsou magií a proto je hodil do ohně. Takto poprvé došlo k částečnému pražení kávy a uvolnění jejího aroma. Neodolatelná vůně kávových zrn povzbudila opata ke změně názoru a k rozhodnutí vyzkoušet kávu s mnichy žijícími v klášteře. Další experimentování s kávovými zrny vedlo k myšlence rozdrtit je a smíchat s vodou. Tento nezvyklý a povzbuzující nápoj potom mniši pravidelně pili, aby vydrželi déle na modlitbách.


02

Pěstování kávy

Než se káva dostane do vašeho šálku, trvá to déle než rok.

Její dlouhá cesta začíná na zelené plantáži, kde na ovocných dřevinách kávovníků rostou malé červené kávové třešně, které mají v sobě ukrytá dvě kávová zrna. Můžeme se setkat s více než 500 rody kávovníků a až 6000 druhy. Ovšem na to, abyste se stali znalci kávy, nemusíte poznat všechny. Stačí znát dvě základní dělení:

Káva arabika

Káva arabika

Pochází ze semen kávovníku arabského. Díky své kvalitě nabízí vyváženější a komplexnější chuť. A nejen to. Lidé citlivější na kofein ocení jeho malý obsah v tomto druhu kávy. Patří mezi ty nejlepší světové kávy a zastupuje až 75 % světové produkce kávových zrn.

Káva robusta

Káva robusta

Patří mezi lehko dostupné a levnější kávy, ztrácí na své kvalitě a chuti. V porovnání s arabikou není až tak náročná na klimatické podmínky a je více odolná vůči nemocem. Její chuť je více hořká, méně kyselá a také může obsahovat až jednou tolik kofeinu.

Výběrová káva

Výběrová káva

Možná se ptáte čím je jiná a proč byste si měli zvolit právě tuto kávu. Její jedinečnost se skrývá právě v tom, jak a kde se pěstuje. Jde o malé a často odlehlé plantáže ve vyšších nadmořských výškách. Má více času na zrání a díky tomu se lépe rozvinou chutě kávových zrn. Jedná se tedy o vysoce kvalitní kávu.


03

Sběr kávy

Když kávové třešně dozrají ze zelených na červené, přichází čas na sběr.

Ten trvá v různých polohách okolo šesti až osmi týdnů. Je několik způsobů jak se mohou kávové třešně sbírat. Od zvolené metody se poté odvíjí i výsledná cena za zelená zrna.

Ruční sběr

Jedná se sběr o výběrové kávy. Sběr trvá o něco déle, ale zaručí kvalitu a výběrovost zrn. Sběrači totiž nepoškodí ani zelené, ještě nezralé plody, zamezí sběr špatných a vyberou jen ta nejlepší. Zároveň nedochází ani k poškození kávovníků.

Česání

Kávovník se dá sklidit pomocí hřebenu, kdy se postupně od kmene až po konec větví všechny bobule vyčešou do koše. Tento způsob je rychlejší než ruční sběr, ale je méně šetrný. Poté se musí kávy třídit, aby se odstranily ještě nezralé třešně.

Strojový sběr

Využívaný na plantážích v nižších nadmořských výškách. Tento sběr kávy je nejrychlejší a nejlevnější, ale je velmi nešetrný ke kávovníkům a samotným plodům. Celý sběr musí poté být tříděn, aby zůstaly jen zralé bobule.


04

Zpracování zrn

Po sběru kávy přichází na řadu zpracování zrn.

Suché zpracování

Nejjednodušší, zdlouhavější a levnější zpracování kávových třešní. Tyto bobule se suší na zemi tak, aby měly dostatek vzduchu a slunce. Pravidelně se obracejí, aby byla všechna zrna rovnoměrně usušená. Potom se z třešní strojově odstraní slupka a pergamen. Tato metoda se používá na méně kvalitní zrna. Jejich chuť je výraznější a silnější. Najdete u těchto zrn například sladké, medové, oříškové nebo čokoládové chutě.

Mokré zpracování

Náročnější a dražší způsob zpracování kávových třešní. Získává se jím ovšem kvalitnější a výběrovější káva nežli u suché metody. Ve speciálních nádržích se bobule promývají a tím se vytřídí kvalitní bobule od nekvalitních. Následně je z nich odstraněna vrchní slupka a dužina. Suší se stejně jako při suchém zpracování. Výsledná chuť získaná díky fermentaci ve vodě je svěží, květinová, ovocná a mírně kyselejší.


05

Čistení a třídení zrn

Před samotnou expedicí se musí ze zrn kávy odstranit poslední zbytky pergamenové slupky , aby se odstranil i ten nejmenší zbytek slupky.

Výsledkem tohoto procesu jsou suchá kávová zrna v podobě zelené kávy. Takto vyčištěná zrna se hodnotí dle kvality, velikosti a původu. Než se zrna zabalí, čeká je ještě měsíc až dva dlouhá doba na zrání, kdy zrna nabírají na fnální podobě svého charakteru.


06

Odstranění kofeinu

Jistým trendem poslední doby je bezesporu i bezkofeinová káva, kdy odstranění kofeinu z kávového zrna dosáhneme pomocí vody a série uhlíkových zařízení.


07

Prěprava

Nakonec, po všech úpravách a tříděních, přijde na řadu ochutnávka různých várek, které poté putují do pražíren a na burzu.


08

Pražení

Nakonec, po všech úpravách a tříděních, přijde na řadu ochutnávka různých várek, které poté putují do pražíren a na burzu.

Bubnové pražení

Kávová zrna se praží ve speciálních ocelových bubnech při teplotě 200 až 300 °C, přibližně 10 až 15 minut. Upražená zrna se následně uloží na chladící rošt, kde se rychle ochladí.

Kávová zrna se dají upražit až do deseti stupňů pražení - od nejsvětlejších až po nejtmavší zrna. Světlé pražení - výraznější kyselá chuť, střední stupeň pražení - sladké a čokoládové tóny, tmavé pražení - výraznější hořká chuť.Co se děje se zrnem v průběhu pražení? Díky vysokým teplotám dochází v zrnkách kávy k chemickým procesům, které zapříčiňují přeměnu škrobů na cukry a postupnou karamelizaci. Rozkládají se bílkoviny, odbourávají se kyseliny a zrna se pomalu zvětšují.

Pražení horkým vzduchem

Tento způsob pražení se využívá u pražení většiny kávy. Teplota je vyšší a čas kratší než u prvního způsobu. Ztrácí se ovšem výrazná chuť kávy.

Po dosažení kýženého výsledku se zrna nechávají vychladit, aby v nich již neprobíhaly žádné chemické procesy. Uskladní se ve speciálních nádobách, kde se káva musí nechat několik dní odležet. Vypařují se z ní totiž různé plyny. Po dvou týdnech jsou kávová zrna připravena na balení. Aby si káva zachovala svoji chuť a kvalitu, balí se do chladných a vzduchotěsných obalů.


09

Mletí

Následujícím krokem je mletí. Je to velmi důležitý moment. Ovlivňuje správnou extrakci kávy. Jedině správnou hrubosti mletí kávy docílíme skutečně kvalitní chuti.

Drcení

Nejpoužívanější metoda mletí kávy je drcení. Zrna se rovnoměrně pomelou mezi dvěma kameny, což způsobí lahodnější chuť kávy. Tohoto výsledku můžeme dosáhnout jak na domácích tak na profesionálních elektrických mlýncích.

Sekání

Tato metoda sekání zrna není tak vhodná jako předcházející způsob. Dochází totiž k nerovnoměrnosti rozseknutí zrna a extrakce kávy tak nemusí probíhat správně. S tímto se můžeme setkávat především u domácích a méně kvalitních mlýnků.

Kávu můžeme pomlet na několik úrovní pro různý způsob přípravy:

  • 1. Velmi jemné mletí - vhodné pro přípravu turecké kávy v džezvě

  • 2. Jemné mletí - pro přípravu espressa

  • 3. Středně hrubé mletí - ideální pro přípravu kávy v moka konvičce

  • 4. Hrubé mletí - používané pro fltrovanou kávu

  • 5. Velmi hrubé mletí - především pro přípravu kávy ve french pressu


10

Příprava kávy

Teď už bývá jen zvolit způsob přípravy kávy:

Moka express

Chemex

French press

Aeropress

Džezva

Ruční pákový stroj

Automatické kávovary


11

Šálek kávy

A teď si už stačí jen vychutnat kávu dle Vašeho gusta.

Pokud nemáte po ruce kávu, která by Vám dělala radost, obraťte se na nás a my Vám rádi nabídneme naši kávu SWAN - kávu praženou se srdcem.

Mám zájem o degustaci